Az átlagos dolgozó bére és juttatásai nem azért stagnáltak az USA-ban, mert nem volt pénz bérekre vagy nem nőtt a gazdaság, amiből kitermelhettük volna a fizetésemelést. A bérek egyenlőtlensége volt a fő ok,
a felső egy százalék sokkal többet hasított ki magának a nemzeti jövedelemből mint korábban,
és megnőtt a tőkejövedelmek részesedése is az összes jövedelemből, a munkából származó jövedelmek kárára.
És ma már Hillary Clintontól Donald Trumpig mindenki hivatkozik valamilyen formában erre a megfigyelésre.
Igen, ma általánosan elfogadott tény, hogy nem elég növelni a termelékenységet, mert semmi sem garantálja, hogy abból a társadalom túlnyomó többsége lát valamit, a termelékenység javulása nem feltétlenül vezet a bérek és az életszínvonal növekedéséhez.
Tehát az elmúlt negyven évben stagnáltak a bérek, ami tudatos tervezés eredménye volt, nem pedig gazdasági törvényszerűség?
Igen, az elmúlt negyven év nagy részében a túlnyomó többség bérei stagnáltak.
Az elmúlt évtizedekben ez a fehérgalléros és kékgalléros, egyetemet végzett és azzal nem rendelkező dolgozókat is érintette már.
Tervezett hibája ez a rendszernek, ami azt jelenti, hogy nincs a kapitalista fejlődésben, a technológia változásaiban és a globalizációban semmi természetes erő vagy folyamat, ami elkerülhetetlenné tenné a bérek stagnálását.
A mi saját döntéseink, a gazdaságpolitika döntései azonban a legnagyobb hatalommal bíró erőket kezdték szolgálni, képviselve a társadalomnak az üzleti és vagyonos részét a munkavállalók helyett. Mivel az ő érdekeiket kezdte szolgálni a politika, eluralkodott a munkanélküliség, gyengültek a munkapiaci szabályok és a dolgozók védelme illetve megroppant a kollektív alku rendszere is.
Számos változtatás történt, amelyek akadályozni kezdték a dolgozókat, hogy tisztességes jövedelmet szerezzenek és kapjanak is valamit a növekvő termelékenységből, abból, hogy ők maguk többet termelnek.
Mi az automatizáció hatása az egyenlőtlenségre?